informacje

Już w druku: Dzieła zebrane X.Antoniego Cekady (RIP) 1979-2019

informacje

Każdy, kto bada sedewakantyzm, szybko natknie się na nazwisko X  Antoniego Cekady (1951-2020), który był pionierem tego ruchu i jednym z jego najbardziej płodnych obrońców.

Father Anthony Cekada, R.I.P.

Wyświęcony przez abp. Marcela Lefebvre’a dla Bractwa Św. Piusa X w 1977, ks. Cekada był jednym z „Dziewiątki”, którzy zostali wydaleni przez arcybiskupa w 1983 roku, wraz z innymi znanymi nazwiskami, takimi jak księża Donald Sanborn, William Jenkins, Daniel Dolan, Clarence Kelly i inni. (By ponownie opowiedzieć tą historię w pouczający i zabawny, darmowy podcast w linku poniżej zawiera wywiad z trzema z Dziewięciu, którzy przypominają wydarzenia prowadzące do ich wydalenia.)

Season 2, Clerical Conversations, Episode 1: “The Nine,” 30 Years On…

Jako profesor seminarium duchownego z gruntowną znajomością łaciny ks. Cekada był dobrze zorientowany w podręcznikach Świętej Teologii, w tym w prawie kanonicznym, a także był utalentowanym muzykiem kościelnym. Przez lata opublikował niezliczone artykuły, posty na blogach i broszury. Wśród jego najcenniejszych wkładów znajduje się angielskie tłumaczenie słynnej tak zwanej „Interwencji Ottavianiego” [w Europie znana jako Krótka Analiza Krytyczna Novus Ordo Missae] z 1969 r., a także gruntownie przebadana i udokumentowana książka demaskująca Novus Ordo Missae („Nową Mszę”) Pawła VI:

Work of Human Hands:

The Ottaviani Intervention

The Holy Catholic Mass

Teraz jego zebrane prace są dostępne pod tytułem jego autorskiego żartu Don’t Get Me Started! [Nie każcie mi zaczynać!], wydanego w trzech tomach w miękkiej oprawie.

Pierwszy tom, zatytułowany “Road to Sedevacantism” [„Droga do sedewakantyzmu”], obejmuje okres pisania od 1979 do 1998 roku:

Recenzja książki:

“Don’t Get Me Started!” Collected Writings of Rev. Anthony Cekada – Volume 1

Drugi tom, zatytułowany „The Controversialist” [„Polemista”], obejmuje lata 2000-2008:

Recenzja książki:

“Don’t Get Me Started!” Collected Writings of Rev. Anthony Cekada – Volume 2

Trzeci tom, zatytułowany „Whatever” [„Cokolwiek”], zawiera wszystkie posty jego bloga Quidlibet od 2007 do 2019 roku. Łacińskie słowo quidlibet zasadniczo oznacza „cokolwiek” i jest tutaj używane w znaczeniu wielu różnych tematów:

Recenzja książki:

“Don’t Get Me Started!” Collected Writings of Rev. Anthony Cekada – Volume 3

http://www.fathercekada.com/

trzy tomy można nabyć (pojedynczo lub w zestawie) bezpośrednio w kościele św. Gertrudy Wielkiej, gdzie ks. Cekada był przez wiele lat zastępcą proboszcza:

The Collected Writings of Fr. Anthony Cekada

Ks. Cekada zmarł 11 września 2020 r. w West Chester w stanie Ohio. Proszę, módlcie się o spokój jego duszy. Prawdziwa sprawa katolicka wiele mu zawdzięcza.

Niech odpoczywa w pokoju.