informacje

Na śmierć biskupa Dolana

informacje

Z wielkim zaskoczeniem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci księdza biskupa Daniela L. Dolana. Daniel Lytle Dolan urodził się 28 maja 1951 roku w Detroit, w wielodzietnej irlandzkiej rodzinie. W 1965 roku wstąpił do niższego seminarium arcybiskupiego w tym mieście. Później wstąpił do zakonu cystersów w Szwajcarii, a stamtąd przeniósł się do seminarium założonego przez arcybiskupa Lefebvre w Econe. Już około roku 1973 przestał uznawać herezjarchę Montiniego (Pawła VI) za papieża. Po powrocie do USA jako kapłan, rozpoczął bardzo intensywny apostolat katolicki. 27 kwietnia 1983 roku został usunięty z fsspx wraz z księżmi Cekadą, Sanbornem, Kellym, Jenkinsem, Zappem oraz innymi. Owa słynna „Dziewiątka” przeciwstawiła się narzuceniu przez centralę fsspx nietradycyjnej liturgii z 1962 roku dystryktowi północnoamerykańskiemu, co nastąpiło wbrew wcześniejszej umowie. Tenże dystrykt od początku był wierny rubrykom mszy świętego Piusa X. Innymi problemami były- uznawanie przez fsspx modernistycznych stwierdzeń nieważności małżeństwa oraz zezwalanie kapłanom wyświęconym w nowym, wątpliwym rycie święceń kapłańskich, a zwłaszcza biskupich na pełnienie posługi kapłańskiej. Punktem zapalnym było skierowanie neoprezbitera ks. Tomasza P. Zappa na placówkę gdzie miałby odprawiać mszę w nowym, protomodernistycznym rycie z 1962 roku, promulgowanym przez modernistę Jana XXIII. Kapłani dystryktu północnego USA stanęli murem za swoim polskim współbratem (nazwisko Zapp jest skrótem od polskiego nazwiska Zapotoczny, typowego dla Podhala skąd wywodzili się Rodzice ks. Tomasza). Po usunięciu z fsspx ks. Dolan współzakładał Bractwo (obecnie Zgromadzenie) św. Piusa V. Po odejściu z tej grupy ze względu na brak jasności doktrynalnej w niej, ks. Daniel rozpoczął samodzielny apostolat w kościele św. Gertrudy Wielkiej w rejonie Cincinnati. W 1993 roku, w święto św. Andrzeja Apostoła przyjął sakrę biskupią od ks. biskupa Marka A. Pivarunasa. W 1995 roku wraz z ks. Cekadą zachęcał ówczesnego księdza Donalda J. Sanborna do założenia seminarium Przenajświętszej Trójcy. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia często przyjeżdżał do Europy, gdzie m.in. wyświęcił kilku księży dla Instytutu Matki Bożej Dobrej Rady. W październiku 2007 roku nawiedził również Polskę, bierzmując w naszej krakowskiej kaplicy Matki Bożej Królowej Korony Polskiej wielu kandydatów. W tymże roku zaprosił mnie do USA na święcenia kapłańskie ks. Marka Ramolli. Ks. biskup był znany z propagowania wielu nabożeństw, m.in. do Najświętszego Oblicza i Matki Bożej Dobrej Rady w której święto umarł. Był też założycielem Stowarzyszenia kapłańskiego św. Franciszka Salezego.
Moje relacje z biskupem Dolanem bywały burzliwe, ale ostatecznie pogodziliśmy się w zeszłym roku, w święto św. Jacka- 17 sierpnia.

ks. Rafał J. Trytek ICR, 27.IV. A.D.2022, święto św. Piotra Kanizjusza, 39 lat po usunięciu biskupa Dolana z fsspx

P.S. Proszę o modlitwę za księży diakonów których biskup Dolan miał wyświęcić 4 maja- w święto św. Józefa Patrona Kościoła, a którzy w tej chwili zapewne czekają na biskupa który by ich mógł wyświęcić, a także za polskiego kleryka, który 11 maja- w oktawę św. Józefa Patrona Kościoła ma przyjąć święcenia subdiakonatu.

 

http://sedevacante.pl/teksty.php?li=203